1adam Asker Oldu

1adam Asker Oldu

Hatta döndü bile :). Geçen sene bu zamanlarda kıvranmaya başlamıştım aslında. Okul bittikten sonra karşıma çıkan iş fırsatlarından yararlanamam ve en son gerçekten çalışmak için can attığım bir firmadan da askerlik yüzünden ret yedikten sonra Kasım ayı başlarında “ben askere gideeecem” demeye başladım. Ay sonuna doğru askerlik şubesinden işlemlerimi yapıp Şubat celbinde askere gitmemi kesinleştirdim.

Tabi ki sonrasında aldı bizim evi bir telaş. Askerlik malzemesi almak gerekir mi gerekmez mi? Gerekiyorsa neler almalıyız? Nerden almalıyız? Neleri götürebilirim neleri götüremem? Derken alacaklarımı aldım götüreceklerimi hazırladım.

Ocak ayında sevk belgem açıklandı. A ah o da ne! B grubuna kalmışım. Ben bir an önce gideyim bitsin hemen derken devlet “yok yok sen ikinci grupla git ne acelemiz var” dedi resmen. Hooop benim bot bağlama tarihim Martın ortasına atladı. Tam doğduğum gün 14 Mart’ta Ankara Mamak MEBS okulunda acemi birliğime teslim oldum.

Enteresandır ki Muhabere okulu olmasına rağmen topçu sınıfı, tankçı sınıfı, piyade sınıfı acemi askerler vardı. Tabi ki muhabere eğitimi almadık ama sınıflandırmanın bir anlamı olmayacaksa toptan piyade sınıfına koysalarmış daha kolay olurmuş.

Piyade Er olarak botlarımı bağladım. Ne derler bilirsiniz “yalnız iki çeşit asker vardır: piyadeler ve piyadeye destek verenler”. 2-3 günlük sıkıntıdan sonra 335 kişilik 1 Tabur 3 Bölükte yazıcı olarak seçilen 10 kişiden biri oldum. 23 gün resmen yattık. Evet gerçekten resmen yattık. Hatta bir keresinde ne kadar rahata alışmışsam, sabah içtiması sonrası gruptan ayrılıp yazıhaneye geçmeyi akıl edemeyince yürüyüş provalarında imanım gevremişti.

Asıl askerlik gerçekten acemilikten sonra başlıyormuş. İstanbul’da yüksek rütbelilerin bol olduğu bir kışla komutanlığına çıkmıştı esas birliğim. Ankara MEBS okulundan farklı bölüklerden gelen bir kaç kısa dönemdik. Bölük Astsubayı sıra sıra gelen kısa dönemleri kısımlara yerleştirip yolladı. Beni de MEBS’e verdi. Ne ola ki bu MEBS derken santral operatörlüğü olduğunu öğrendim.

Usta birliğine girdiğiniz gün şafak saymaya başlıyorsunuz arkadaşlar. Saydırıyorlar o şafağı size. Son 2 ayımda santral başında gececi olarak bir nebze rahat ettim ve 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birlikte terhis oldum.

İstanbuldaki birlik tam bir memuriyet zihni ile işliyordu. Kamuflajlı memurlardık. Hizmetçiydik. Bulaşıkçıydık. Çaycıydık. Temizlikçiydik. Spor eğitimi gibi ağır eğitimler yoktu. Ama keşke spor olsa da bunlar olmasa dedik.

Hayırlısıyla bitirdik geldik. Kötü günler geride kaldı şimdi daha kötü günler var önümüzde. 😀 Elimden geldiğince güncel konular üzerinden gitmeyi planlıyorum. Wow rehberinde çok güzel geri dönüşler aldım ama bir işe girene kadar oyuna dönebileceğimi düşünmüyorum. Malum game time oldu ₺200.

Askere gidecekler içinde kesinlikle ama kesinlikle götürmelerini tavsiye ettiğim liste de şu şekildedir.

  1. Kilit (Hem botluk dolabı hem de kıyafet dolabınız için. Kale kilit alın dandik kilitlerin anahtarları aynı kilitleri açıyor).
  2. Bot tabanlığı (Scholl marka tavsiye ederim).
  3. Ağrı kesici (Parol gibi basit değil de Arveles gibi düzgün ağrı kesiciler).
  4. Kompozit başlığın altına giyilebilecek ince bir bere (Milletin taktığı ter içinde kalan kompozit başlığı eminim sizde kafanıza geçirmek istemezsiniz).
  5. Ufak dikiş seti (Size verilecek olan isimlik ve düğmeleriniz için).

Bunları kesinlikle alın. Hepsi lazım olacaktır. Geri kalan ıvır zıvırları google amcadan aratırsınız artık bu şafaktan sonra onu da ben yapacak değilim. 🙂

1adam Vatan Borcunu Ödedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.