Hangi Programlama Dili?

Hangi Programlama Dili?

Java mı? Python mı? PHP mi? C# mı? Yoksa başka bir dil mi? Hangi dili seçeceğinize benim gibi karar veremediyseniz eğer gelin birlikte sonuca ulaşalım.

Programlamaya giriş yapmak isteyen herkesin kendisine, arkadaşlarına ve hatta Google’a sorduğu bir sorudur: “Hangi programlama dilini öğrenmeliyim?” veya “İlk önce hangi programlama dili ile başlamalıyım?”. Ancak bu soruya doğrudan cevap vermek yerine, öncelikle dili öğrenmek isteyen kişinin isteklerine ve beklentilerine kulak vermek gerekiyor.

Java, Python, C, C++, C#, JavaScript, Ruby, PHP, Objective-C dillerinden hangisinin başlangıç için iyi bir seçenek olduğunu bulabilmek için, öncelikle bazı sorulara cevap bulmak gerekir. Programlamayı ne için öğrenmek istiyorsunuz? Projeleriniz web odaklı mı olacak, yoksa mobil odaklı mı? Oyun mu geliştirmek istiyorsunuz, yoksa kurumsal bir uygulama mı? Bunun gibi tüm sorular dil seçiminizi doğru yapmanıza olanak sağlayacaktır.

CarlCheo tarafından hazırlanan infografik bu soruları soran kişilere cevap bulmaları konusunda yardımcı oluyor. İnfografik üzerinde size yöneltilen çeşitli soruları takip ederek programlama dünyasına hangi dil ile başlamanız gerektiği konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra Yüzüklerin Efendisi analojisi ile de sorularınıza daha farklı bir yol üzerinden cevap bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.